Заняття з логопедом – навіщо вони потрібні та як проводяться

Діти не народжуються з готовою, правильно поставленою вимовою – лише поступово, пізнаючи світ, дитина вчиться складати слова і правильно їх вимовляти. На жаль, часто трапляються випадки пізнього розвитку мовлення або неправильного його формування, і в такому разі необхідні заняття з логопедом.

Логопед – це фахівець з вищою педагогічною дефектологічною освітою, який займається виявленням і усуненням дефектів мовлення в дитини. Робота логопеда – це не тільки формування правильної вимови звуків та слів, але й розвиток уваги, мислення, пам’яті, тобто всіх складових, необхідних для освітнього процесу.

Консультація логопеда-психолога може знадобитись у будь-якому віці, тим паче батьки самостійно не можуть виявити проблеми з мовою в дитини. Якщо раніше вважалось, що звертатись до фахівця слід у п’ятирічному віці, то сучасна медицина має на увазі отримання консультацій у фахівця вже в 2-3 роки життя дитини. Річ у тому, що до п’ятирічного віку в малюка вже повністю формується мова, і виправити дефекти буде важко, хоча й можливо.

Коли для дитини потрібен логопед

Батьки повинні звернутись до логопеда за консультацією вже у дворічному віці дитини, адже тільки фахівець зможе виявити проблеми та скласти індивідуальну програму занять. Вважається, що потрібен логопед для дитини у разі невідповідності її розвитку нормам:

  1. У віці одного року дитина, яка нормально розвивається, вимовляє і часто вживає 3-4 «лепетних» слова, цілком розуміє окремі слова і може співвіднести їх з конкретними предметами. У цьому віці дитина розуміє інструкції, які супроводжуються жестами (наприклад, «дай ручку», «не можна»).
  2. До двох років малюк може застосовувати речення з двох-трьох слів, чудово розуміє двоступеневу інструкцію (наприклад, «піди на кухню та принеси ложку»), його словниковий запас складає як мінімум 50 слів. Дитячий логопед-дефектолог у цьому віці може з’ясувати, наскільки правильно дитина вимовляє звуки «п», «б», «ф», «д», «к», «н», «м» та «в».
  3. Трирічний вік – це вміння складати слова в речення, застосовувати сполучники та прийменники. У цьому віці малюк має засвоїти і правильно вимовляти звуки «с», «з», «ц», «ш», «ж», «ч», «щ».

Звуки «р/л» починають чітко вимовлятись до 5-6 років. При цьому дитина повністю засвоює повсякденний словник, вільно користується загальноприйнятими поняттями (одяг, овочі тощо). Хоча можлива перестановка звуків у словах, які важко вимовляються (наприклад, «екскаватор») – це вважається нормою.

Які заняття може проводити логопед

Якщо вихователь-логопед у дитячому садку помітить у дитини відхилення в мовленні, то він може рекомендувати батькам перевести малюка до спеціальної групи для навчання або проводити індивідуальні заняття. Існує декілька різновидів спеціалістів цього напряму:

  1. Індивідуальний логопед. Він буде займатись з дитиною в індивідуальному порядку, приділяти їй максимум часу. Цей підхід означає, що заняття будуть проходити більш ефективно, а результати стануть помітними за короткий проміжок часу.
  2. Корекційний логопед. Цей фахівець не навчає дитину від самого початку вимовляти звуки, він коригує мовлення, яка вже є. Допомога такого фахівця може знадобитись дитині у віці 3-5 років, коли розмовна мова, розуміння слів чудові, а вимова окремих звуків неправильна.
  3. Домашній логопед. Це теж фахівець високого рівня, який проводить заняття в індивідуальному порядку вдома в дитини. Чудовий варіант для дітей, які ніяково почуваються у колективі чи мають інвалідність і їхнє пересування обмежене.

Як би не проводились заняття зі спеціалістом, батьки повинні розуміти, що необхідно буде виконувати всі завдання логопеда, постійно закріплювати пройдені уроки – це допоможе дитині швидше засвоїти програму, скоротити період становлення мовлення. Нічого складного в заняттях немає, найчастіше постановка та корекція мовлення здійснюються у ігровій формі.

Варто окремо обумовити ситуацію, коли дитина з відхиленнями у загальному розвитку потребує допомоги логопеда. Нерідко батьки до моменту вступу до загальноосвітнього закладу спрямовують всі сили на корекцію здоров’я, лікування основного захворювання. У такому випадку допоможе вчитель-логопед у школі. До речі, такі фахівці працюють не лише в спеціалізованих освітніх закладах корекційного типу, але й у звичайних школах. Їхнє завдання полягає у виявленні в учнів дефектів мови та проведенні відповідних занять, що допоможе дітям у майбутньому бути соціально адаптованими.






Коментарі